www.kartynba.com.pl
http://kartynba.com.pl/

SŁOWNIK KOLEKCJONERA.
http://kartynba.com.pl/viewtopic.php?f=134&t=54410
Strona 1 z 1

Autor:  Kusza [ sob lut 02, 2013 7:23 pm ]
Tytuł:  SŁOWNIK KOLEKCJONERA.

Kilka ważnych informacji dla nowych kolekcjonerów.Nazewnictwo oraz rodzaje kart.
Zapraszam do zapoznania się,myślę że po zapoznaniu się będzie wam łatwiej odnaleźć się w tym zwariowanym hobby ;)

JEŚLI O CZYMŚ ZAPOMNIAŁEM LUB NAPISAŁEM MAŁO ZROZUMIALE DAJCIE ZNAC,UZUPEŁNIMY ;)

CASE - zestaw kilku,kilkunastu boxów z danego rocznika i danej serii

Obrazek

BOX - box inaczej pudełko w którym znajdują się paczki z kartami

Obrazek

PACZKI - w paczkach znajdują się karty,ilość kart w paczce jest zależna od serii oraz producenta kart

Obrazek

SET - jest to zbiór kart danej serii z danego rocznika,która zawiera konkretną ilość kart oraz zawodników jacy w niej występują

Przykład - http://sports.upperdeck.com/Basketball/ ... &sid=52582


LOT - zbiór kart różnych roczników,serii,zawodników, taki mix karciany ;)


Rodzaje kart.

BASE (common) - jest to zwykła karta,każda seria z danego rocznika posiada set base


INSERT(uncommn) - to dodatkowe karty, nie wchodzące w skład setu base, znajdujące się w prawie każdej serii kart NBA jakie wyszły. Bardzo często inserty są droższe od autografów czy kart game-used/patch. Najlepszym, dla mnie, znanym insertem w świecie kart NBA jest Jambalaya

Obrazek

PARALEL - inaczej karta limitowana,tzn. karta która została wyprodukowany w konkretnej ilość,limit wytłoczony lub nadrukowany jest na karcie


REFRACTOR - "swięcąca i mieniąca się karta". Firma Topps słynie z wszelkiego rodzaju refractorów. Ta grupa kart jest bardzo zróżnicowana, od zwykłych po superfractory, czyli jedyne okazy na Świecie, tj. 1/1 albo One of One.

Obrazek

XFRACTOR- śmiało mogę powidzieć, że to "pochodna" refractora, też się swięci ale wygląda to tak :

Obrazek

DIE CUT - karta wycinana o nieregularnym kształcie

Obrazek

PRITING PLATE - matryca, wzór z do drukowania kart. Wszystkie printing plates zawsze są 1/1. Jest kilka rodzajów : Yellow,Black,Magenta,Cyan, Blak itp.

Obrazek

GRADED CARDS - Grading to wycena kart, ocena jego rogów, powierzchni, krawędzie i zcentrowania karty. Występuje kilka firm zajmujących się gradingiem. Najsłysnniejsze to Beckett i PSA. Przykład BGS's, beckett grading(można znaleźć również symbol BVG, który oznacza Beckett Vintage Grading).Oceny od 1do 10. Zasada jest prosta: im większa ocena tym wyższa cena.

Obrazek

JERSEY - karta z kawałkiem koszulki meczowej,najczęściej jednego koloru

Obrazek

PATCH - łatka,karta z kawałkiem koszulki na której jest kilka kolorów,najczęściej kawałki te pochodzą z liter które są wyszyte na koszulkach zawodników(nazwisko na tyle koszulki,nazwa teamu)

Obrazek

LETTERMAN - karta w którą jest włożona cała literka z koszulki,karty te mogą być Gamu Used ale również Manufactured (nie pochodząca z orginalnej koszulki meczowej)

Obrazek

LOGOMAN - karta na której jest kawałek koszulki na której jest logo NBA czyli Logoman ;)

Obrazek

FLOOR - karta z kawałkiem parkietu

Obrazek

FILM - karta z kawałkiem kadru filmowego z meczu

Obrazek

AUTHENTIC GAME USED BALL- kawałek autentycznej kawałki piłki używanej podczas meczu NBA. Występuje częściej niż arena seat lecz zdecydowanie rzadziej niż jersey czy auto.

Obrazek

ARENA SEAT - jak sama nazwa wskazuje to kawałek siedzenie poszczególnych hal NBA. Takie kawałki występują niezwykle rzadko w kartach, bodaj dwie lub trzy serie takie wyszły, Fleer Authentix 2001-02, Topps Heritage 2000-01

Obrazek

AUTHENTIC GAME USED NET - karta z kawałkiem siatki z meczu NBA. Osobiście znam tylko dwie serie z siatkami w NBA,tj. Upper Deck Sweet Shot 2001-02 i Skybox Apex 1999-00 .

Obrazek

AUTHENTIC TOWEL - karta zawierająca kawałek ręcznika z meczu NBA. Rzadko pojawiające się serie, stare to Topps Pristine a nowe to Panini Black Friday.

Obrazek

AUTHENTIC SHOE - Karta z kawałkiem buta,takie podserie występują dość rzadko ale okazyjnie się pojawiają i cieszą się dość dużym zainteresowaniem.

Obrazek

AUTO - karta z orginalnym autografem zawodnika,autografy mogą być bezpośrednio na karcie ale także na naklejce która jest naklejona na kartę

Obrazek

BUYBACK - karta ze starej serii,która została włożona do serii po raz kolejny z dodanym podpisem albo repacked cards


Obrazek


W telegraficznym skrócie przedstawiliśmy kilka rodzajów i podserii jakie można znaleźć w świecie kart NBA. Nie można zapomnieć też Rookie card, czyli karty zawodników z ich debiutanckich sezonów.
Spotykamy również różne połączenia kart,takie jak auto patch,auto jersey,auto floor jersey itd.Takich mieszanek jest bardzo dużo,przez co urozmaicają kolekcje kart NBA.

Autor:  answer81 [ sob lut 02, 2013 8:18 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Super opisane Rafał ja jeszcze odniósłbym się do stwierdzeń Base i Insert.W starszych seriach występują też pod hasłami common(zwykły ,pospolity,powszechny) jak i uncommon(niepospolity,rzadki)Czyli podsumowując base = common , a insert = uncommon

Autor:  nbacards-bobster [ sob lut 02, 2013 8:23 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Prosze o uwagi i dodatki do tematu. Po 14 dniach usune wszystkie podpowiedzi i zostanie tylko pierwszy post KUszy z całym naszym slownikiem .... hej

Autor:  Kusza [ sob lut 02, 2013 8:27 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

answer81 pisze:
Super opisane Rafał ja jeszcze odniósłbym się do stwierdzeń Base i Insert.W starszych seriach występują też pod hasłami common(zwykły ,pospolity,powszechny) jak i uncommon(niepospolity,rzadki)Czyli podsumowując base = common , a insert = uncommon


Dobra podpowiedz,ja niestety w starszych seriach jestem kulawy stad moja niewiedza :!:

Autor:  letejk23 [ sob lut 02, 2013 8:33 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Dorzuć Adam też do każdego pojęcia zdjęcia- case , base itp ..Przydałoby się też napisać o gradingu (przykładowe zdjęcie), beckecie ,moze coś o kartach cut ,pmg,ball ,kawałkach buta i różnych wariacjach oraz kartach rookie ...

Autor:  Czesław [ sob lut 02, 2013 8:36 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Chwila moment już coś idzie. Czekajcie :D

Autor:  Czesław [ sob lut 02, 2013 8:52 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Małe sprostowanie
Insert to dodatkowe karty, nie wchodzące w skład setu base, znajdujące się w prawie każdej serii kart NBA jakie wyszły. Bardzo często inserty są droższe od autografów czy kart game-used/patch. Najlepszym, dla mnie, znanym insertem w świecie kart NBA jest Jambalaya
Obrazek

Arena seat... jak sama nazwa wskazuje to kawałek siedzenie poszczególnych hal NBA. Takie kawałki występują niezwykle rzadko w kartach, bodaj dwie lub trzy serie takie wyszły, Fleer Authentix 2001-02, Topps Heritage 2000-01 i chyba jeszcze 2001-02 Heritage ale nie mam 100% pewności
Przykładowa karta :
Obrazek

Authentic game used ball - kawałek autentycznej kawałki piłki używanej podczas meczu NBA. Występuje częściej niż arena seat lecz zdecydowanie rzadziej niż jersey czy auto. Przykładowa karta :
Obrazek

Authentic game used net - karta z kawałkiem siatki z meczu NBA. Osobiście znam tylko dwie serie z siatkami w NBA,tj. Upper Deck Sweet Shot 2001-02 i Skybox Apex 1999-00 . Przykładowa karta :
Obrazek

Authentic towel ... karta zawierająca kawałek ręcznika z meczu NBA. Rzadko pojawiające się serie, stare to Topps Pristine a nowe to Panini Black Friday.Przykładowa karta :
Obrazek

Authentic shoe Karta z kawałkiem buta,takie podserie występują dość rzadko ale okazyjnie się pojawiają i cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Przykład :
Obrazek

Refractor - "swięcąca i mieniąca się karta". Firma Topps słynie z wszelkiego rodzaju refractorów. Ta grupa kart jest bardzo zróżnicowana, od zwykłych po superfractory, czyli jedyne okazy na Świecie, tj. 1/1 albo One of One. Z prawej strony 1/1 superfractor, z lewej zwykły refractor :
Obrazek Obrazek

xfractor śmiało mogę powidzieć, że to "pochodna" refractora, też się swięci ale wygląda to tak :
Obrazek

Die cut Karta wycinana o nieregularnym kształcie. Kilka przykładów :
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Printing Plate - matryca, wzór z do drukowania kart. Wszystkie printing plates zawsze są 1/1. Jest kilka rodzajów : Yellow,Black,Magenta,Cyan, Blak itp.
Obrazek

Graded cards - Grading to wycena kart, ocena jego rogów, powierzchni, krawędzie i zcentrowania karty. Występuje kilka firm zajmujących się gradingiem. Najsłysnniejsze to Beckett i PSA. Przykład BGS's, beckett grading(można znaleźć również symbol BVG, który oznacza Beckett Vintage Grading).Oceny od 1do 10. Zasada jest prosta: im większa ocena tym wyższa cena. Przykład :
Obrazek

W telegraficznym skrócie przedstawiliśmy kilka rodzajów i podserii jakie można znaleźć w świecie kart NBA. Nie można zapomnieć teżRookie card, czyli karty zawodników z ich debiutanckich sezonów.
Zachęcam do oglądania breaków na youtubie.com czy przeglądania i ebaya a co najważniejsze, słuchanie i uważne czytanie starszych kolekcjonerów. Jeżeli czegoś nie mam to proszę o dopełnienie informacji zawartych w moim poście i poście Kuszy.

Autor:  haku [ sob lut 02, 2013 9:12 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

jeszcze wspomniał bym o takich kartach jak honor roll signatures class które z jednej strony są drewniane a nie jest to autentyczny parkiet
Obrazek

FILM

Obrazek

BUYBACK

Obrazek

Autor:  panMaks [ pn lut 04, 2013 12:39 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Dodałbym też info o rodzajach boxów - retail, hobby , to tez przydatna wiedza

Autor:  martini33 [ wt lut 05, 2013 10:57 am ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Karty paralel niekoniecznie musz byc limitowane. Paralel to rowniez niemilitowane inne wersje tej samej karty np. rozniace sie kolorem.

Sa rowniez atomic refractory i warto przyblizyc ich wyglad
Mozna zrobic podzial ze wzgledu na material wykonania, sa przeciez tekturowe, plastikowe, metalowe, drewniane

Autor:  mike23 [ wt lut 05, 2013 7:30 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Uważam że można by dać zdjęcie do każdego rodzaju karty. Jak np. AUTO JERSEY, AUTO PATCH,itp. Karty tzw. QUAD i TRIPLE, JERSEY BALL, PATCH BALL itp.

Autor:  Czesław [ wt lut 05, 2013 8:22 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

MJG23 pisze:
Uważam że można by dać zdjęcie do każdego rodzaju karty. Jak np. AUTO JERSEY, AUTO PATCH,itp. Karty tzw. QUAD i TRIPLE, JERSEY BALL, PATCH BALL itp.


Oj wtedy uwierz mi, z tego zrobiłaby się pokaźna lista, nawet bardzo. Można po prostu dopisać, że poszczególne hity mogą łączyć się tworząc jeden, np autograf i jersey na karcie to Auto jersey itp ;)

Autor:  Leszczu [ wt lut 05, 2013 8:27 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Nie ma też co przesadzać, podstawowe informacje wystarczą, a o inne sprawy zawsze można dopytać

Autor:  Kusza [ wt lut 05, 2013 9:40 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Pisać i pisac można jeszcze wiele,ale myśle ze to nie o to chodzi.Wystarczą najważniejsze i podstawowe informacje.Reszta wyjdzie w praniu.

Autor:  letejk23 [ pt lut 08, 2013 9:53 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Ja tam jestem za tym żeby było tego aż nadto wyczerpująco , tak żeby uniknąć poprzednik pytań nowych kolekcjonerów jak było na starym forum ..Dobrze to pamiętam bo ciągle się to powtarzało a temat nie był wyczerpujący przynajmniej w jednym poście...
Zresztą ładniej i wygodniej będzie mieć wszystko w jednym miejscu nie porozwalane po paru tematach ..

Autor:  Leszczu [ ndz mar 10, 2013 11:07 am ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Wpadłem wczoraj na pomysł, aby stworzyć temat dotyczący podstaw: jak tworzone są karty NBA. Takie małe ABC, które mogłoby być wykorzystane do naszej ulotki reklamowej. Pomysł Maćka uważam za genialny, każdy "człowiek z ulicy" czytając coś takiego szybko poznaje zasady, ociera się bezpośrednio o tworzenie kart. To, że nasz kolega zrobił to na własna rękę i nie miał ochoty odnosić się tam do forum, ok. Uważam, że powinniśmy pomyśleć o czymś podobnym, jeśli nie w wersji do druku, to chociaż takiego małego elementarza tu na forum

Autor:  haku [ ndz mar 10, 2013 12:00 pm ]
Tytuł:  Re: Słownik kolekcjonera.

Leszczu pisze:
Wpadłem wczoraj na pomysł, aby stworzyć temat dotyczący podstaw: jak tworzone są karty NBA. Takie małe ABC, które mogłoby być wykorzystane do naszej ulotki reklamowej. Pomysł Maćka uważam za genialny, każdy "człowiek z ulicy" czytając coś takiego szybko poznaje zasady, ociera się bezpośrednio o tworzenie kart. To, że nasz kolega zrobił to na własna rękę i nie miał ochoty odnosić się tam do forum, ok. Uważam, że powinniśmy pomyśleć o czymś podobnym, jeśli nie w wersji do druku, to chociaż takiego małego elementarza tu na forum


uważam to za świetny pomysł i warto stworzyć taka ulotkę w formie papierowej z kilku powodów
- koszty wydruku nie są wcale takie duże np. za 5000szt. kolorowej ulotki w formacie A5 to koszt około 200 zł ( duzo ofert jest na allegro )
- ulotki można wykorzystać podczas zlotu do promowania kart
- wielu z nas obraca sie w srodowisku powiazanym ze sportem i basketem tam też można uzyc ulotek do rozpowszechniania naszego hobby

Autor:  DwarfArtur [ pt gru 13, 2013 12:41 pm ]
Tytuł:  Re: SŁOWNIK KOLEKCJONERA.

witam
Całkiem niezła dyskusja rozwineła się w moim temacie dotyczącym boxów. Postanowiłem opisać nieco szerzej czym są sketch carts.
Sketch Card - jest to ręczna ilustracja wykonana na standardowej wielkości karcie kolekcjonerskiej (2.5" (65mm) x 3.5" (90mm). Takie karty są rysowane przez różnych artysów, ilustratorów komiksów, portrecistów czy też karykaturzystów. Tego typu karty najbardziej popularne są w produktach o tematyce komiksów, ale również w filmowych oraz sportowych.
Przykłade karty z filmów:
Star Wars
Obrazek
Lord of the Rings
Obrazek
Jeśli chodzi o karty sportowe, to można je trafić w produktach firmy Topps oraz Leaf.
Obrazek
Obrazek
Udało mi się znaleść jednego artyste który robił ilustracje do kart sportowych, jego prace są pokazane powyżej. Link do galerii
Teraz opisze rodzaje sketch'ów z jakimi można się spotkać.
Sketchagraphs, Autographed Art Cards - są to karty w których oprócz ilustracji znajduje się autograf np. narysowanej osoby.
Obrazek
Obrazek
Artist Proof (AP) - są to karty które najczęściej można kupić od samego artysty, to tych kart należą np. karty które nie załapały się do setu bądz są to dodatkowe czyste karty na własny użytek. W przypadku czystych kart można za odpowiednią cenę zlecić artyście wykonanie ilustracji.
Obrazek
Obrazek
Personal Sketch Card (PSC) - są to karty robione przez samych artystów, ilustratorów.
Hinged Sketch Card or Panorama Sketch Cards - tym mianem są określane booklety.
Puzzle Sketch Card - są to karty składające się z większej ilości paneli tworzące jeden wielki obrazek.
Obrazek

Jeśli pojawią się jakieś pytania, w miare możliwości spróbuje na nie odpowiedzieć.
pozdrawiam Artur

Autor:  Wyrwa [ wt mar 29, 2016 12:53 pm ]
Tytuł:  Re: SŁOWNIK KOLEKCJONERA.

Fajnie było by, dla mnie jako początkującego, aby w pierwszym poście zostały zaktualizowane linki do zdjęć.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/